«6η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-Ευρωπαϊκή Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού 2019»

atlitismos 2  atlitismos 3

«ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΑΘΛΗΣΗ - ΑΓΑΠΩ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ»

ήταν το σύνθημα της 6ης Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού και της Ευρωπαϊκής Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού 2019 που τιμήθηκε σε όλα τα σχολεία της χώρας.

Κεντρικός στόχος είναι η ενεργοποίηση των μαθητών/τριών για συμμετοχή τους σε οργανωμένες αθλητικές δράσεις εντός του σχολείου, μέσω της ενημέρωσης της μαθητικής κοινότητας για τα ευεργετικά οφέλη της άθλησης σε συνδυασμό με την υγιεινή διατροφή, με στόχο την απόκτηση ενός υγιούς τρόπου ζωής.

Η ημέρα αυτή όπως προβλέπεται είναι μια μέρα αφιερωμένη στον αθλητισμό και φυσικά μια μέρα χωρίς μάθημα. Η χαρά μας ήταν μεγάλη, διότι αφιερώσαμε τη φετινή ημέρα στην ποδηλασία.

Το πρωί λοιπόν ήρθαμε στο σχολείο με τα ποδήλατά μας. Με τη συνοδεία της τροχαίας, που την ευχαριστούμε πολύ, πήγαμε ποδηλατάδα μέχρι το γήπεδο της Σκύδρας. Όσοι μαθητές δεν είχαν φέρει ποδήλατο πήγαν πεζοπορία μέσα στην πόλη με τη συνοδεία των δασκάλων.

Επιστρέφοντας στο σχολείο πραγματοποιήσαμε στην αυλή αθλητικές δραστηριότητες όπως τρέξιμο, σκυταλοδρομίες αλλά και αγώνες ποδοσφαίρου και βόλεϊ.

atlitismos 4  atlitismos 6

Την τελευταία ώρα συγκεντρωθήκαμε στο αμφιθέατρο του σχολείου, όπου ο κύριος Γιάννης Χρυσοχοΐδης, ο μουσικός μας, που είναι και ποδηλάτης, μας ενημέρωσε για τα σημαντικά οφέλη της ποδηλασίας. Επίσης μας έδειξε το δικό του αγωνιστικό ποδήλατο και όλο τον εξοπλισμό που πρέπει να φορά ένας ποδηλάτης. Συζητήσαμε για τους κινδύνους που διατρέχουμε οι ποδηλάτες μέσα στην πόλη και πήραμε πολύτιμες συμβουλές ώστε να κάνουμε ποδήλατο με ασφάλεια, όπως το να φοράμε οπωσδήποτε κράνος.

Ήταν μια υπέροχη μέρα που μας απέδειξε πως ο αθλητισμός εξασκεί όχι μόνο το σώμα αλλά και το πνεύμα μας. Το διασκεδάσαμε πολύ.

Οι μαθητές της Στ΄ τάξης

atlitismos          atlitismos 8