ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ

Με αφορμή την Εαρινή Ισημερία της Κυριακής 20 Μαρτίου 2022 που σηματοδοτεί την αρχή της άνοιξης οι μαθητές μας της Στ' τάξης πραγματοποίησαν το ιστορικό και διαχρονικά διδακτικό πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης.
????Η δράση πραγματοποιήθηκε στην αυλή του σχολείου στις 12:38 και έδωσε την ευκαιρία στους μαθητές μας να υπολογίσουν την περιφέρεια της Γης επαναλαμβάνοντας το διάσημο πείραμα του αρχαίου Έλληνα μαθηματικού, αστρονόμου και φιλοσόφου.
????Βασικός στόχος είναι η ανάδειξη του πειράματος ως αναπόσπαστου συστατικού της εκπαιδευτικής διαδικασίας και η υποστήριξη της ενεργού συμμετοχής μαθητών σε βιωματικές και συνεργατικές ανακαλυπτικές δραστηριότητες.
Συγχαρητήρια
στους μαθητές μας για την προσήλωσή τους και την επιτυχία του πειράματος
1
2