Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία (3-12-2022)

3dekembrioy4Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, 3 Δεκεμβρίου, θεσπίστηκε και τηρείται παγκόσμια από τα Ηνωμένα Έθνη το 1992. Γιορτάζεται σε όλον τον Πλανήτη προωθώντας την κατανόηση σε θέματα αναπηρίας και την κινητοποίηση υπέρ των δικαιωμάτων αξιοπρέπειας και ευημερίας των ατόμων με αναπηρία. Σε αυτό το πλαίσιο, με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, την Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου, οι μαθητές της Στ΄ τάξης πήγαμε στο 1ο Δ.Σ. Σκύδρας όπου έγινε σχετική εκδήλωση. Την εκδήλωση διοργάνωσε το Ε.Ν.Ε.Ε.ΓΥ.-Λ Σκύδρας (Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο) και συμμετείχαν ο Σύλλογος ΑΜΕΑ η Αλληλεγγύη και οι μαθητές της Στ΄ τάξης του 1ου και 2ου Δ.Σχ.Σκύδρας. Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους η Δήμαρχος, Δημοτικοί Σύμβουλοι, οι Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου, οι Διευθυντές των Σχολείων. Τραγούδια, προβολή βίντεο « Νικόλας ένα αλλιώτικο αγοράκι και η Μαρία γίνονται φίλοι», Θεατρικό – Σταφύλι μαύρο και μικρό της Παναγιώτας Ζέλλου, που συμμετείχαν μαθητές και από τα τρία σχολεία ήταν μερικά από τα δρώμενα της εκδήλωσης. Φτιάξαμε σελιδοδείκτες με ευχές τους οποίους μας χάρισαν. Η εκδήλωση τελείωσε με χορό.

«Όλοι διαφορετικοί, όλοι ίσοι»

3dekembrioy3  3dekembrioy 1