3η Δεκεμβρίου: Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία

Η Γενική Συνέλευση του ΟΗΕ, το 1992, ανακήρυξε την 3η Δεκεμβρίου ως Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία, δίνοντάς μας την ευκαιρία κατανόησης σε θέματα αναπηρίας και ευαισθητοποίησης για τα δικαιώματα και τις δυνατότητες των ατόμων με αναπηρία.
Με αφορμή λοιπόν την Παγκόσμια Ημέρα ΑμεΑ προσκεκλημένοι σήμερα στο σχολείο ???? ήταν ο Παραολυμπιονίκης συντοπίτης μας κ. Τάσος Τσίου και ο Ομοσπονδιακός προπονητής ΑμεΑ κ. Κώστας Φερφέλης.
Ο κ. Τσίου κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των παιδιών επί δύο και κάτι ώρες με την όμορφη παρουσίασή του, αλλά και την όρεξη και υπομονή να απαντά σε όλες τις ερωτήσεις των μαθητών/τριών.
Τη σκυτάλη πήρε ο κ. Φερφέλης ο οποίος έκανε παρουσίαση των Παραολυμπιακών αθλημάτων και έπειτα επίδειξη στην αυλή με τη συμμετοχή των παιδιών .
Κλείνουμε με τη φράση του κ. Τσίου ότι τίποτα στη ζωή δεν είναι ακατόρθωτο όταν υπάρχει η θέληση.
Τάσο και Κώστα σας ευχαριστούμε πάρα πολύ. Ό,τι είπατε και ό,τι δείξατε είμαστε σίγουροι ότι άγγιξε τις καρδιές των παιδιών μας.AMEA1

AMEA2

AMEA3