Το πρόγραμμα μας «Προτείνω, Ενεργώ για τη Σκύδρα μας»

Τη φετινή χρονιά στα πλαίσια της Περιβαλλοντικής Αγωγής θα ασχοληθούμε με το πρόγραμμα  «Προτείνω, Ενεργώ για τη Σκύδρα μας».

Τι θέλουμε να πετύχουμε

Θέλουμε να επισημάνουμε και να καταγράψουμε την  υπάρχουσα κατάσταση  σημείων και χώρων  μέσα στον ευρύτερο χώρο της Σκύδρας.

Να βρούμε  αδυναμίες, κακοτεχνίες, λάθη στη χρήση και την εκμετάλλευση των χώρων αυτών.

Θα κάνουμε προτάσεις, θα προτείνουμε λύσεις, παρεμβάσεις στα σημεία και στους χώρους αυτούς.

Όλα αυτά γίνονται με κεντρικό άξονα την ιδέα για το πώς θα μπορούσε να γίνει η Σκύδρα μετά από 15-20 χρόνια.

georgia

Η πρώτη μας επίσκεψη

Η πρώτη μας επίσκεψη έγινε σε έναν κοντινό χώρο στο σχολείο μας, στο παρεκκλήσιο του Αγ. Ιωάννη του Προδρόμου και στην περιοχή γύρω από αυτό. Καταγράψαμε και φωτογραφίσαμε την κατάσταση εκεί, ενώ κάναμε και τις προτάσεις μας.

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ:

$   1.       Να καθαριστεί ο χώρος

2.       Να δημιουργηθεί μια παιδική χαρά

$   3.       Να τοποθετηθούν καινούρια παγκάκια

$   4.       Να βελτιωθεί η κατάσταση(καθαρισμός, βάψιμο, τοποθέτηση νέων διχτυών, δημιουργία μιας μικρής κερκίδας? ) στα γήπεδα ποδοσφαίρου και μπάσκετ και να κατασκευαστεί ένα γήπεδο βόλεϊ

$  5.       Να γίνει ένα αναψυκτήριο

$  6.       Να περιποιηθούν τα δέντρα, να κόβονται πιο συχνά τα χόρτα, να φτιαχτούν οι βρύσες

Prodromos   Prodromos2