Οι μαθητές της Στ΄ τάξης, αφού χωρίστηκαν σε ομάδες, σκέφτηκαν μόνοι τους και κατέγραψαν κάποιες ερωτήσεις που θέλησαν να κάνουν στον καινούριο διευθυντή του σχολείου μας κύριο Μάκη Τερζίδη. Επισκέφθηκαν λοιπόν το γραφείο του και πήραν μια μικρή συνέντευξη?

Θα θέλαμε να σας καλωσορίσουμε στο σχολείο μας και να σας ρωτήσουμε γιατί επιλέξατε να έρθετε στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Σκύδρας.

- Είμαι γέννημα θρέμμα  της Σκύδρας, αγαπάω την πόλη μου, αγαπάω τα σχολεία του Δήμου μας κι έτσι ήταν μεγάλη χαρά για μένα να υπηρετήσω σε ένα σχολείο της περιοχής μας.

Πώς αποφασίσατε να γίνετε δάσκαλος;

- Το πρώτο μου πτυχίο ήταν πτυχίο γεωπονίας του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης και μάλιστα κάποια χρόνια εργάστηκα ως γεωπόνος. Στη συνέχεια θέλησα να αποκτήσω ένα δεύτερο πτυχίο και αποφάσισα να φοιτήσω στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης στο Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας στη Φλώρινα. Εκεί όμως αμέσως κατάλαβα ότι το επάγγελμα του δασκάλου θα με ικανοποιούσε πιο πολύ και θα με ευχαριστούσε. Έτσι απολύτως συνειδητά αποφάσισα να εγκαταλείψω το επάγγελμα του γεωπόνου και να γίνω δάσκαλος.

Δυσκολευτήκατε πολύ για να γίνετε δάσκαλος;

-Όχι ιδιαίτερα, διότι νομίζω ότι, όταν ασχολείσαι με αυτό που σου ταιριάζει και σε γεμίζει, όλα σου φαίνονται πιο εύκολα.

Σε ποια σχολεία έχετε εργαστεί ως δάσκαλος ;

-Δίδαξα στα Χανιά, στην Αθήνα και σε πολλά σχολεία του νομού μας. Πριν έρθω εδώ ήμουν στο Δημοτικό Σχολείο Καλής.

Γιατί επιλέξατε να γίνετε διευθυντής;

- Εργάστηκα 15 χρόνια και γνώρισα την εκπαίδευση από τον ρόλο του δασκάλου. Στη συνέχεια αποφάσισα να συνεχίσω τις σπουδές μου και απέκτησα ένα μεταπτυχιακό τίτλο σπουδών στην «Εκπαιδευτική Ηγεσία». Αυτό ήταν και το έναυσμα που με οδήγησε στην επιθυμία να γνωρίσω την εκπαίδευση όχι μόνο από την οπτική γωνία του δασκάλου αλλά και από μια διαφορετική, αυτή της διοίκησης μιας σχολικής μονάδας.

Έχετε εργαστεί ξανά ως διευθυντής σε άλλο σχολείο;

- Ως διευθυντής όχι, αλλά έχω υπηρετήσει ως προϊστάμενος σε τριθέσιο σχολείο.

Πώς διοριστήκατε στο σχολείο μας;

-Συμμετείχα στις κρίσεις των διευθυντών το 2017.Μετά την παραίτηση του κυρίου Ράπτη, λόγω του ότι έγινε συντονιστής εκπαίδευσης, και βάση συγκεκριμένων διαδικασιών που προβλέπονται, τοποθετήθηκα στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Σκύδρας.

Αγαπάτε τη δουλειά σας;

-Ναι, πάρα πολύ, γιατί νιώθω ότι εμείς οι εκπαιδευτικοί συμβάλλουμε στη διαμόρφωση του μέλλοντος, καθώς ασχολούμαστε με εσάς, τα παιδιά, που είστε το μέλλον.

Πώς βρήκατε το σχολείο μας;

-Νομίζω ότι είναι σε πολύ καλή κατάσταση, αλλά όπως σε όλα τα πράγματα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης.

Τι αλλαγές θα κάνετε στο σχολείο μας;

-Οι οποιεσδήποτε αλλαγές πρέπει να γίνονται όχι βιαστικά αλλά κατόπιν ώριμης σκέψης και προσεκτικού σχεδιασμού και φυσικά να συναποφασίζονται από όλους τους εμπλεκόμενους. Παρόλα αυτά έχω εντοπίσει σημεία που πρέπει να βελτιωθούν, πρωτίστως στον αύλειο χώρο.

Ποια τάξη είναι η αγαπημένη σας;

-Έχω διδάξει σε όλες τις τάξεις, αλλά πιστεύω ότι η Α? τάξη έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Τα παιδιά ευχαρίστησαν τον κύριο Μάκη για τον πολύτιμο χρόνο που τους αφιέρωσε κι εκείνος με ένα κέρασμα τους έδωσε πολλές ευχές για την πρόοδό τους και για τη ζωή τους γενικότερα.